BIOLOGICAL PRODUCTIVITY OF OLIGOTROPHIC AND EUTROPHIC PEATLANDS IN SOUTHERN TAIGA IN WESTERN SIBERIA
Golovatskaya E.A.

Institute of monitoring of climatic and ecological systems SB RAS, Tomsk

golovatskaya@imces.ru

The results of long-term (1999–2006) investigations of dynamics of vegetation storages, phytomass growth, dead matter, and net primary productivity (NPP) at oligotrophic and eutrophic peatlands in southern taiga in Western Siberia (Tomsk region) are presented. The storages of phytomass at different ecosystems of oligotrophic bog have similar values. Storages of phytomass at eutrophic peatland are 2 times higher in comparison to oligotrophic bog. The qualitative composition of phytomass depends on vegetation of the studied ecosystems, nutrient availability and hydrothermal conditions.

Key words: peatlands, biological productivity, net primary production.

БИОЛОГИЧЕСКАЯ ПРОДУКТИВНОСТЬ ОЛИГОТРОФНЫХ И ЭВТРОФНЫХ БОЛОТ ЮЖНОЙ ТАЙГИ ЗАПАДНОЙ СИБИРИ

Головацкая Е.А.

Приводятся данные многолетних (1999-2006 гг.) измерений запасов биомассы, динамики прироста фитомассы и мортмассы, чистой первичной продукции (NPP) болотных биогеоценозов олиготрофного и эвтрофного типа, расположенных на территории южно-таежной подзоны Западной Сибири (Томская область). Выявлено, что запасы фитомассы и NPP эвтрофного болота почти в два раза выше по сравнению с олиготрофным. Динамика запасов фитомассы и мортмассы определяется видовым составом растительного покрова, трофностью местообитания и гидротермическими условиями.

Скачать полный текст статьи (Full text)